OUI

Odborné učilište pre žiakov s telesným postihnutím internátne

Odborné učilište pre žiakov s telesným postihnutím internátne poskytuje ďalšie vzdelávanie – nižšie stredné odborné vzdelávanie pre žiakov s mentálnym postihnutím a s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím, ktorí ukončili vzdelávanie v poslednom ročníku základnej školy alebo ukončili povinnú školskú dochádzku.

Vzdelávanie sa uskutočňuje v :

- učebnom odbore 33822 G - košikárska výroba

- učebnom odbore  64 79 G Pomocné práce v administratíve a službách

-učebnom odbore - Služby a domáce práce

Ciele výchovy a vzdelávania zahŕňajú teoretické a praktické vyučovanie a prípravu v prvom až treťom ročníku.

V súlade s § 100 ods. 4 zákona č.245/2008 môže žiak s mentálnym postihnutím, žiak s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím získať nižšie stredné odborné vzdelanie úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru výchovy a vzdelávania v odbornom učilišti, ktoré sa podľa stupňa zvládnutia príslušných kritérií výkonov a posudzovania kvalifikácie na výkon pracovných činností člení na:

• zaškolenie; dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaškolení,
  • zaučenie; dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaučení,
  • vyučenie; dokladom o získanom vzdelaní a odbornej kvalifikácii je vysvedčenie o záverečnej skúške, dodatok k vysvedčeniu o záverečnej skúške a výučný list.

Rozhodujúcim kritériom pre získanie osvedčenia o zaškolení, osvedčenia o zaučení a výučného listu je overiteľné splnenie uznávaných štandardov príslušného povolania. Pozostávajú z určitej odbornosti, ktorú chápeme ako schopnosť jednotlivca vykonávať súbor praktických činností v povolaní a v súlade so štandardami. Zahŕňa schopnosť uplatniť vedomosti a zručnosti v rámci daného povolania. Potvrdením odbornosti je doklad o kvalifikácii: osvedčenie o zaškolení, osvedčenie  o zaučení alebo vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.

Riaditeľka školy v každom školskom roku stanovuje pre uchádzačov do odborného učilišťa konkrétne kritériá pre prijímacie konanie.