ŠZŠ

Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím internátna, Komenského 3  a Špeciálna základná škola, Třebíčska 16

Špeciálna základná škola a Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím internátna  v rámci Spojenej školy internátnej , vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím. Vnútorne sa člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na:

• variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,
  • variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,
  • variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, ktorí majú iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A a B.
  • triedy pre žiakov s autizmom s IVVP.

V triede pre žiakov s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím pracujú spravidla dvaja špeciálni pedagógovia alebo učiteľ a asistent učiteľa. Vyučovanie žiakov s viacnásobným postihnutím sa môže realizovať v blokoch. Žiaci s viacnásobným postihnutím  v kombinácii s mentálnym postihnutím sa vzdelávajú podľa obsahu vzdelávania pre žiakov s mentálnym postihnutím príslušného variantu s prihliadnutím na ďalšie postihnutie.

V zmysle platnej legislatívy plnenie povinnej školskej dochádzky sa žiakovi skončilo, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval 10 rokov vzdelávania alebo dňom 31.augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku.

Žiakom s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18 rokov veku.

V prípade potreby žiakov s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím možno predĺžiť dĺžku vzdelávania až o dva roky.

Podmienkou prijatia žiaka s mentálnym postihnutím a s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím do špeciálnej školy je psychologická a špeciálnopedagogická diagnostika v Centre poradentsva a prevencie. Ak ide o žiaka s mentálnym postihnutím bez zjavného ďalšieho zdravotného postihnutia, sa prvotná psychologická  diagnostika vykonáva v CPaP. V prípade viacnásobného postihnutia v kombinácii s mentálnym postihnutím sa vyžaduje aj odborná lekárska diagnostika (neurológ, psychiater, foniater, ORL, oftalmológ, ortopéd a podobne). O prijatí dieťaťa do školy rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie  vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa. Riaditeľ školy je povinný pri prvom kontakte informovať rodičov o podmienkach prijatia.