Odborné učebne

Snoezellen

Čo je Snoezelen?

Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Je určená najmä pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami, traumatickým poranením mozgu, u ľudí s demenciou a u chronicky chorých pacientov. Snoezelen je využívaný v mnohých zariadeniach ako sú špeciálne materské a základné školy, integračné centrá, domovy sociálnych služieb, rehabilitačné centrá, denné stacionáre, hospice a iné. S metódou Snoezelen pracujú odborníci z rôznych profesií, najmä liečební a špeciálni pedagógovia, psychológovia a psychoterapeuti, zdravotní rehabilitační pracovníci, fyzioterapeuti a vychovávatelia.

Ciele Snoezelenu

Ciele Snoezelenu sa stanovujú na základe predchádzajúcej diagnostiky a problémov konkrétneho klienta.
Vo všeobecnosti cieľom nie je len uvoľnenie, pohoda a spokojnosť, ale aj stimulácia zmyslového vnímania a podporovanie rozvoja osobnosti klienta. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy a zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom/rodičom. V pedagogickej praxi môže Snoezelen slúžiť ako opatrenie zamerané na podporu procesu výchovy a vzdelávania.

Snoezelen v našej škole

Na našej škole máme špeciálnu multisenzorickú miestnosť Snoezelen, určenú na rozvíjanie zmyslového vnímania, ako i na relaxáciu alebo podporu aktivity.Je to špeciálne vybavená miestnosť s polohovacími kreslami, manipulačnými panelmi, hojdačkou, svetelnými a obrazovými efektami, rybičkami plávajúcimi v bublinkovom valci, zmyslovými hračkami, aromalampou a relaxačnou hudbou. V tejto miestnosti so žiakmi a klientmi realizujeme relaxačné cvičenia, bazálnu stimuláciu (niektoré naše učiteľky majú absolvovaný kurz bazálnej stimulácie), stimuláciu zmyslového vnímania, a vnímania vlastného tela, aromaterapiu, poradenskú diagnostiku a intervenciu. Žiaci tu chodia radi oddychovať, niečo zaujímavé zažiť alebo sa len tak ponoriť do sveta svetiel, hudby, vône a fantázie.

Zodpovedná osoba

Zodpovedná osoba :: Mgr. Jana Sotáková, Phd.
Miestnosť: 4.poschodie SŠI, Komenského 3
Telefón: