Základná škola pre žiakov s autizmom

Základná škola pre žiakov s autizmom

Základná škola pre žiakov s autizmom Komenského 3, Humenné ako organizačná zložka Spojenej školy internátnej, Komenského 3, Humenné, poskytuje primárne a nižšie stredné vzdelávanie žiakom s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia a primárne vzdelávanie žiakom s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku, vo veku od 6 do 16 rokov. Nachádza sa v sídle školy na ulici Komenského 3, Humenné. Priestory školy sú vybavené novým zariadením. Okrem bežných tried, v ktorých sa žiaci vyučujú, naši žiaci využívajú aj výdajnú školskú jedáleň a špeciálne učebne: snoezelen, počítačovú učebňu, učebňu AAK, cvičebňu, cvičnú kuchynku a učebňu s interaktívnou podlahou. Okrem výchovno-vzdelávacej činnosti pedagógovia pripravujú a zapájajú žiakov do športových, výtvarných, speváckych, tanečných a recitačných súťaží. Pripravujú so žiakmi kultúrno-spoločenské školské aktivity a programy. Komunikácia a reč patria medzi najdôležitejšie ľudské prednosti, preto aj naša škola poskytuje svojim žiakom, individuálnu logopedickú intervenciu (ILI). Systematická a cielená ILI redukuje narušené komunikačné schopnosti žiakov a tým prekonáva komunikačné bariéry. Vyučovanie prebieha v učebni AAK, vybavenej modernými pomôckami, didaktickou technikou ako aj počítačovými programami. Škola má strategicky veľmi výhodnú polohu, nachádza sa v zóne stredných škôl, blízko autobusovej a železničnej stanice. Pre denne dochádzajúcich žiakov má škola zriadený školský klub detí s popoludňajšou prevádzkou. Týždenne dochádzajúci žiaci majú možnosť ubytovať sa v školskom internáte.

Prijatie žiaka

Podmienkou prijatia žiaka do základnej školy pre žiakov s autizmom je špeciálnopedagogická a psychologická diagnostika predložená školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, odborná lekárska diagnostika (najmä od detského psychiatra) a písomná žiadosť rodiča alebo zákonného zástupcu. O prijatí žiaka na vzdelávanie rozhoduje riaditeľ školy. Prijímanie žiakov  prebieha počas celého školského roka. Do prípravného ročníka je možné prijímať žiaka, ktorý k 1. septembru dosiahol fyzický vek 6 rokov, nedosiahol školskú spôsobilosť a nie je uňho predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy. Riaditeľ školy je povinný pri prvom kontakte informovať rodičov resp. zákonných zástupcov žiaka o podmienkach prijatia žiaka do základnej školy a ďalších možnostiach jeho vzdelávania.

Ukončenie vzdelávania

V zmysle platnej legislatívy plnenie povinnej školskej dochádzky sa žiakovi skončilo, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval 10 rokov vzdelávania alebo dňom 31.augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku. Ak žiak absolvoval prípravný ročník, započítava sa mu do celkovej dĺžky povinnej školskej dochádzky. Žiakovi s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia, ktorý dovŕšil 16 rokov veku, riaditeľ školy umožní ukončiť deviaty ročník a získať nižšie stredné vzdelanie, ak je predpoklad jeho úspešného ukončenia najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 17. rok veku.

Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18 rokov veku.