Špeciálna základná škola pre žiakov s TP

Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím internátna

Je plne organizovaná škola pre žiakov s mentálnym postihnutím a s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím. Ponúka kvalitnú výchovu a vzdelávanie žiakom vo veku od 6 do 16 rokov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Vnútorne  sa člení na triedy pre žiakov:

• s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia vzdelávaných vo variant A,
  • so stredným stupňom mentálneho postihnutia vzdelávaných vo variant B,
  • s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia vzdelávaných vo variant C,

Nachádza sa v sídle školy na ulici Komenského 3, Humenné. Priestory školy sú vybavené novým zariadením, ktoré je v súlade s požiadavkami pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Okrem bežných tried, v ktorých sa žiaci vyučujú, žiaci využívajú aj výdajnú školskú jedáleň a špeciálne učebne: snoezelen, počítačovú učebňu, učebňu AAK, cvičebňu, cvičnú kuchynku a učebňu s interaktívnou podlahou. Okrem výchovno-vzdelávacej činnosti pedagógovia pripravujú a zapájajú žiakov do športových, výtvarných, speváckych, tanečných a recitačných súťaží. Pripravujú so žiakmi kultúrno-spoločenské školské aktivity a programy. Komunikácia a reč patria medzi najdôležitejšie ľudské prednosti, preto aj naša škola poskytuje svojim žiakom, individuálnu logopedickú intervenciu (ILI). Systematická a cielená ILI redukuje narušené komunikačné schopnosti žiakov a tým prekonáva komunikačné bariéry. Vyučovanie prebieha v učebni AAK, vybavenej modernými pomôckami, didaktickou technikou ako aj počítačovými programami. Škola má strategicky veľmi výhodnú polohu, nachádza sa v zóne stredných škôl, blízko autobusovej a železničnej stanice a len niekoľko minút chôdze do centra mesta. Pre denne dochádzajúcich žiakov má škola zriadený školský klub detí s popoludňajšou prevádzkou. Týždenne dochádzajúci žiaci majú možnosť ubytovať sa v školskom internáte.

Prijímanie žiakov

Podmienkou prijatia žiaka do špeciálnej základnej školy je špeciálnopedagogická a psychologická diagnostika predložená školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, odborná lekárska diagnostika a písomná žiadosť rodiča alebo zákonného zástupcu. V prípade viacnásobného postihnutia v kombinácii s mentálnym postihnutím sa vyžaduje aj odborná lekárska diagnostika (neurológ, psychiater, pedosychiater, foniater, ORL, oftalmológ, ortopéd a podobne). O prijatí žiaka do školy rozhoduje riaditeľ školy. Do prípravného ročníka je možné prijímať žiaka, ktorý k 1. septembru dosiahol fyzický vek 6 rokov, nedosiahol školskú spôsobilosť a nie je uňho predpoklad zvládnutia prvého ročníka špeciálnej základnej školy. Riaditeľ školy je povinný pri prvom kontakte informovať rodičov resp. zákonných zástupcov žiaka o podmienkach prijatia žiaka do špeciálnej základnej školy a ďalších možnostiach jeho vzdelávania.

Ukončovania vzdelávania

V zmysle platnej legislatívy plnenie povinnej školskej dochádzky sa žiakovi skončilo, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval 10 rokov vzdelávania alebo dňom 31.augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku. Ak žiak absolvoval prípravný ročník, započítava sa mu do celkovej dĺžky povinnej školskej dochádzky. Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18 rokov veku.

Riaditeľka školy : Mgr. Erika Firdová
spojskolahe@gmail.com
Zástupkyňa riaditeľky školy: Mgr. Terézia Repková
ssihumenne@gmail.com
Telefón: 057-7722669
IV.A var. A ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Tatiana Savková
VII.A var. A ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Beáta Nemcová
VI.B var. B ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Silvia Latová
VII.B var. B ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Veronika Sotáková
IX.B var. B ŠZŠ: Triedna učiteľka: PaedDr. Iveta Bicáková
Počet žiakov: 6
I.C var. C ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Jana Sotáková, PhD.
II.C var. C ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Marianna Žáková
III.C var. C ŠZŠ: Triedna učiteľka: Mgr. Adriana Popčáková