Druhá májová nedeľa je každý rok špeciálnym dňom. Naše maminky sú 365 dní v roku pre nás každodennou inšpiráciou, preto je tento deň ideálny na to, aby sme si pripomenuli, čo všetko pre nás robia a zároveň im za všetko poďakovali.
Povedať obyčajné „ďakujem“ je to, čo chcú deti povedať svojim mamičkám.
Naši žiaci (ŠZŠ, Třebíčska 16, He) si dnes 06. 05. 2022 vytvorili spolu s pani učiteľkami krásne pozdravy.
Organizovali: PaedDr. Daniela Beňová, Mgr. Daniela Firková
v ŠZŠ na Třebíčskej ulici sa niesli v duchu vítania mája. V jednotlivých triedach si žiaci spolu so svojimi vyučujúcimi vyrábali rôzne symboly jari od kvetov až po košíky z prútia, do ktorých si môžu aranžovať rôzne jarné dekorácie.V závere sme si spoločne so spevom májových piesní vyzdobili brezu, ktorá krášli areál našej školy.
Slovo kyberšikana patrí do slovníka dnešnej technickej a digitálnej doby, ktorá priniesla aj takéto negatíva. Kyberšikana je šikanovanie prostredníctvom mobilných telefónov, internetu a jeho rôznych aplikácií. Keďže žijeme v dobe, keď tieto technické zariadenia sú neodmysliteľnou súčasťou života je potrebné o nástrahách, ktoré prinášajú hovoriť. Nakoľko je vždy a pri všetkých patologických javoch najdôležitejšia prevencia, pripravili sme pre našich žiakov školskú akciu, ktorá bola zameraná práve na tento závažný jav internetovej doby. Dňa 29.04.2022 na 1. vyučovacej hodine si žiaci variantu A a B zo Špeciálnej základne školy pre žiakov s TP internátnej, Komenského 3, Humenné priblížili problematiku kyberšikany. Žiakom boli prezentované a vysvetlené kľúčové pojmy, pútavé aktivity a krátke filmy s problematikou kyberšikany. Upozornili sme žiakov, aby sa s každou nepríjemnou skúsenosťou zdôverili napríklad rodičom, učiteľom, alebo hociktorej dospelej osobe, ktorej dôverujú a ktorá im pomôže. Žiakov akcia zaujala, zapájali sa do aktivít aj rozhovoru. Ďakujeme a veríme, že sa stretneme pri ďalších zaujímavých akciách.
Mgr. Tatiana Savková
Knižnica je miesto, kde to ,,žije“ knihami. Práve na tomto mieste sa nám podarilo odhaliť dedičstvo umeleckých diel predchádzajúcich generácií, klenoty literárnej tvorby a aktuálne publikované literárne tituly spisovateľov. V priestoroch knižnice sa ocitli žiaci Praktickej školy a Odborného učilišťa a spolu sme cítili vôňu kníh a pobudli sme chvíľku s dobrou knihou v ruke. Nezabudli sme si pripomenúť krásne zvyky a tradície nášho regiónu a navštívili sme aj výstavu kraslíc a múzea.
Orgaznizátorky: PaedDr. Dagmar Styrančáková, Mgr. Martina Haraščáková, Mgr. Silvia Špitaliková
Tento rok si pripomímame 52. výročie Dňa Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na poškodenie životného prostredia. Spolu s deťmi a žiakmi našej školy na ulici Komenského 3 sme si pripomenuli, že Zem je naša kamarátka a preto sme jej celé vyučovanie venovali pozornosť. V rámci aktivít sme sledovali prezentácie o našej planéte a vyrábali spolu makety Zeme rôznymi technikami a vypracovávali pracovné listy. Po dotvorení prác detí a žiakov sme si na každom poschodí školy urobili výstavku prác. Na vychádzke sme sledovali prírodu v okolí školy.
22. apríla si v rámci Dňa Zeme pripomíname dôležitosť ochrany našej planéty. Žiaci Špeciálnej základnej školy, Praktickej školy internátnej i Odborného učilišťa pre žiakov s TPI na Třebíčskej ulici v Humennom rozprávali o činnostiach, ktoré našej Zemi škodia, ale aj o spôsoboch, ako znížiť dopady znečistenia. Súčasťou tvorivých dielní bola výroba rôznych výrobkov z odpadového materiálu. Pri stvárňovaní ekologických tém prejavili trpezlivosť, usilovnosť i tvorivosť. Svojimi výtvormi skrášlili prostredie v interiéri i exteriéri. V závere akcie zbierali odpadky v areáli, ale i v blízkom okolí.
Organizátorky: Ing. Martina Slivková, Mgr. Viera Bálintová
31. marca 2022 sa po dvoch rokoch uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže „Mámbásničku na jazýčku“. Žiaci zo Špeciálnej základnej školy pre žiakov s TP internátnej,Komenského 3, A a B variantu a žiaci autistických tried prezentovali nielen svoje schopnostiv recitácií, ale ukázali aj svoju zodpovednosť pri príprave na túto akciu. Mnohí sa na súťažtešili a zodpovedne sa pripravili zvládať prvky recitácie a celkového vystupovania naverejnosti. Počas súťaže žiaci svojich spolužiakov povzbudzovali a odmeňovali potleskom.Niektorí mladší žiaci zažili takúto súťaž pred publikom po prvýkrát, starší si obnoviliskúsenosti spred dvoch rokov. Pre všetkých súťažiacich znamená postaviť sa pred ostatnýcha recitovať, nielen skúšku pamäti a umeleckého prednesu, ale aj skúšku odvahy. Veľmi násteší, že to súťažiaci zvládli. Všetci recitátori boli odmenení diplomom a vecnými cenami.Organizátorky: Mgr. Martina Balážová, Mgr. Tatiana Savková
„Z rozprávky do rozprávky“ putovali žiaci variantu C Špeciálnej základnej školy pre žiakov s telesným postihnutím internátnej pod vedením svojich pedagógov v utorok 29. 03. 2022 na 2. a 3. vyučovacej hodine. Školské triedy ožili obľúbenými rozprávkami, ktoré si žiaci nielen vypočuli a pozreli, ale aj pomocou maňušiek zahrali. Pre všetkých to bol určitepozitívny zážitok, čo potvrdila dobrá nálada a sklamanie, že zazvonil zvonec a rozprávke bol koniec.
V piatok 25.03.2022 na 3. a 4. vyučovacej hodine sa žiaci Špeciálnej základne školy pre žiakov s telesným postihnutím internátnej vybrali spoločne so svojimi pedagógmi na „Jarnú vychádzku“ do blízkeho okolia školy. Slniečko, kamarát vietor i viditeľné zmeny v prírode potvrdili, že je už skutočne jar. Žiaci pod vedením pedagógov tieto zmeny v prírode pozorovali a rozprávali sa o nich. Vedeli, že odpadky do prírody určite nepatria a vyzbieraním odpadu pomohli prírode i skrášlili okolie školy. Nakoniec si všetci spokojne posedeli a tešili sa z krásneho jarného dňa a dobre vykonanej práce, ktorá pomohla vytvoriť čistejšie a krajšie okolie našej školy.
Aj žiaci organizačnej zložky ŠZŠ na Třebíčskej ulici 25.03. využili príjemné slniečko na pobyt v prírode. Niektorí sa vybrali k blízkemu Laborcu a lesíku objavovať znaky prebúdzajúceho života, iné triedy išli hľadať inšpirácie na jarnú a veľkonočnú výzdobu do mesta alebo pozorovať prírodu v Parku mieru. Triedy VII.A a VIII.A spojili príjemné s užitočným a navštívili výstavu veľkonočných kraslíc v kaštieli. Nápady na tradičné i modernejšie ornamenty a ozdoby určite využijú pri plánovanej príprave kraslíc na vyučovacích hodinách.
„MAREC MESIAC KNIHY – Čo o mne vieš“
Jar sa hlási o 106, máme tu zas novú zvesť.
Mesiac dobrej knihy je tu zas, z každej malý hrdina žije v nás.
Dňa 16. marca 2022 sa naša škola ponorila na chvíľu do rozprávkového sveta, a stali sme sa čitateľmi v rozprávkovej krajine. Marec nie je len prvým jarným mesiacom, ale má aj prívlastok – MAREC MESIAC KNIHY. A preto sme sa rozhodli upriamiť pozornosť našich žiakov práve na knihu a literatúru v podobe čítania a čitateľských aktivít. Začali sme hneď z rána. Žiaci si vypočuli rozhlasové okienko, v ktorom sa dozvedeli niektoré zaujímavosti z histórie kníh. Spolu so svojimi učiteľkami v jednotlivých triedach sa s chuťou pustili do pripravených aktivít. Poniektorí si preverili svoje čitateľské schopnosti, iní zas svoju šikovnosť pri čitateľských aktivitách. Rozprávkové vedomosti žiakov boli prekvapivo dobré, čo sa ukázalo aj na ich snahe a dobrej nálade. Všetci sme sa tešili z príjemne stráveného času v škole, ktorého cieľom bolo vzbudiť u žiakov záujem o detskú literatúru a motivovať ich k čítaniu.
Mgr. Silvia Latová, Mgr. Beáta Nemcová
Február je mesiacom, ktorý sa spája s obdobím karnevalov, plesov, osláv a zábavy – s fašiangami. Fašiangové obdobie sme aj my v ŠZŠ na Třebíčskej ulici ukončili veselo a tvorivo. Tradičný celoškolský karneval nahradili triedne aktivity zamerané na výrobu karnevalových škrabošiek, masiek a kostýmov. Prácu nám spríjemňovali veselé pesničky, ktoré mnohých priam vyzývali do spevu a tanca. Pri sledovaní filmových ukážok a prezeraní fotografií a obrázkov na internete sme sa čo-to dozvedeli aj o histórii a tradíciach fašiangov a získali aj inšpirácie pre naše „veľdiela“, ktoré sme prezentovali pri záverečnom spoločnom fotení. Poďakovanie za prípravu a realizáciu aktivít, pomoc pri príprave masiek a úspešný priebeh akcie patrí všetkým triednym učiteľkám.
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúška, zima mu bude... takto sa spieva v známej pesničke, ktorá často zaznieva v tomto fašiangovom období.
Po iné roky sme o tomto čase pre deti a žiakov organizovali spoločný karneval, ale keďže to momentálna situácia nedovolila, vymenili sme karneval v piatok 18.02.2022 za ,,Fašiangovú zábavu“. Deti a žiaci sa so svojimi učiteľkami v jednotlivých triedach zabávali pri hudbe, niektorí sa predviedli aj v maskách, čo-to sa dozvedeli o fašiangových zvykoch prostredníctvom rozprávky a príbehov, vyskúšali si svoje zručnosti pri tvorení škrabošiek či iných hrách a aktivitách. A ako sa to na správnu zábavu patrí, nechýbalo ani sladké občerstvenie pre všetkých za odmenu. Pocity detí nám možno viac prezradia fotografie z akcie. Všetkým veľké ďakujem!
Na hodinách prípravy jedál a výživy sa naši študenti aktívne zapájajú a učia sa pripraviť jednoduché jedlá. Tentokrát to bola žemľovka, ktorá rozvoniala chodby školy. Máme z nich obrovskú radosť a tešíme sa z ich napredovania. Žemľovku pripravili žiaci I.A PrŠi
Zima je krásne obdobie, kedy s radosťou šantíme v snehu, staviame snehuliaka, sánkujeme, lyžujeme... Radi pozorujeme zimnú krajinu z okien, kde často vidíme ako vonku poskakujú vtáčiky a zháňajú niečo do zobáka. Žiaci našej školy v utorok 18.01.2022 spolu s p. učiteľkami vyrobili a rozvešali po stromoch a kríkoch v okolí školy kŕmidlá naplnené semienkami. Verím, že takto pomôžeme vtáčikom lepšie zvládnuť zimné obdobie. Ďakujeme všetkým kolegynkám za krásnu fotodokumentáciu.
Akciu zorganizovali Mgr. Marianna Hvězdová, Mgr. Irena Šutová.
Miki, Miki, Mikuláš, ukáž vrece, čo v ňom máš?
Na akcii Mikuláš, konanej dňa 03.12.2021 na Spojenej škole internátnej, Komenského 3v Humennom, mal Mikuláš naozaj vrece plné sladkých dobrôt. Nemohlo to byť inak, pretože detia žiaci tejto školy celý rok poslúchali a boli dobré. Mikuláš obdaroval každé dieťa sladkou maškrtou.Šťastné tváre a žiariace očká detí hovorili naozaj za všetko.Šťastné a veselé priatelia......